Implantologia

Czym jest implantologia?
Zajmuje się zastępowaniem naturalnych zębów, które utraciliśmy, wszczepami, o budowie i funkcji maksymalnie zbliżonymi do prawdziwego zęba. Implanty odwzorowują korzeń zęba, są fundamentem dla części koronowej. Dzięki nim możemy jeść, mówić czy szeroko się uśmiechać bez obaw.

Czy warto decydować się na implanty?
Niewątpliwą zaletą implantów jest ich bardzo wysoka estetyka, jakiej nie ma żadne inne uzupełnienie protetyczne. Z klinicznego punktu widzenia założeniem implantów jest duża trwałość, nawet do kilkudziesięciu lat. Największym atutem tego typu uzupełnień jest fakt, że można odbudowywać nimi pojedyncze braki zębowe bez ingerencji w tkanki innych zębów, jak to jest w przypadku mostów protetycznych.
Utrata uzębienia to bardzo nieprzyjemne i krępujące schorzenie, które dotyka wielu dorosłych, choć może również dotyczyć młodszych Pacjentów. Braki w uzębieniu wyglądają nieestetycznie, powodując ból oraz znaczny dyskomfort. Implanty stomatologiczne eliminują problem oraz złe samopoczucie Pacjentów, gwarantując bezpieczne i estetyczne rozwiązanie.

W jaki sposób implant stomatologiczny może pomóc?
Implant stomatologiczny jest to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, którym zastępuje się brakujący ząb. Stomatolog wprowadza implant do kości szczęki, gdzie tytan łączy się z kością. Tak jak wcześniej korzeń zęba teraz to implant tworzy stabilną podstawę dla korony, która z kolei będzie widoczną częścią nowego zęba.
Implanty stomatologiczne są bardzo małe, zwykle mają około 10 mm długości i jedynie 3-5 mm szerokości na wierzchołku. Zabieg wszczepienie pojedynczego implantu jest bezbolesny, przeprowadzany jest w miejscowym, skutecznym znieczuleniu i zwykle nie trwa dłużej niż 15 do 30 minut.
implantologia bytom
Przykładowe rozwiązania protetyczne na implantach

 • Odbudowa braku pojedynczego zęba na implancie
 • Odbudowa braku trzech zębów na implantach
 • Odbudowa braku wszystkich zębów na dwóch implantach protezą w systemie Locator
 • Odbudowa braku wszystkich zębów na czterech implantach na stałe
 • Odbudowa wszystkich zębów na pięciu i więcej implantach mostem cyrkonowym

Dlaczego ważne jest odbudowanie brakującego zęba?
Jeden brakujący lub uszkodzony ząb może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Nawet jeśli brakuje zęba z tyły jamy ustnej i nie widać tego na zewnątrz, po pewnym czasie może to mieć wpływ na wygląd, poczucie własnej wartości, zdrowie jamy ustnej, a nawet na ogólny stan zdrowia. Dowiedz się więcej o tym, jaką rolę pełni każdy ząb w jamie ustnej, jakie są skutki utraty zęba oraz kiedy należy udać się do stomatologa.
Nie jesteś pewny czy udać się do lekarza z powodu uszkodzonego zęba? Oto lista powodów, aby umówić się na wizytę

 1. W jamie ustnej brakuje jednego zęba lub więcej zębów lub mają one być usunięte
  Odbudowa zęba w odpowiednim czasie może zapobiec dalszym powikłaniom w obrębie jamy ustnej, które mogą wpłynąć na pozostałe, zdrowe zęby.
 2. Unikasz jedzenia pewnych produktów, ponieważ zbyt trudno je zjeść
  Odbudowa zęba przywraca pełną funkcję żucia i dzięki temu można na nowo cieszyć się ulubionym jedzeniem.
 3. Od czasu utraty jednego zęba lub więcej zębów cierpisz na bóle głowy lub migreny
  Brak zębów często może mieć wpływ na położenie innych zdrowych zębów, powodując niedopasowanie górnej i dolnej szczęki oraz sztywność mięśni i stawów.
 4. Od momentu utraty jednego lub więcej zębów zmienił się owal twarzy
  Brak zębów może znacznie zmniejszyć gęstość kości szczęki, ponieważ nie jest ona już pobudzana podczas gryzienia. Prowadzi to do zanikania linii szczęki, co sprawia, że dana osoba wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości.